Поновлення строків користування земельними ділянками в умовах воєнного стану


🌾 Під час дії правового режиму воєнного стану відносини у земельній сфері регулюється з урахуванням особливостей, визначених Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану», який набув чинності 07.04.2022. 📄

Так, наведеним Законом, зокрема, встановлено, що договори оренди, суборенди, емфітевзису (право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб), суперфіцію (право забудови земельної ділянки), земельного сервітуту (право користування), строк користування земельними ділянками щодо яких закінчився після введення воєнного стану, щодо земельних ділянок сільськогосподарського призначення вважаються пролонгованими (поновленими) на один рік без волевиявлення сторін відповідних договорів.

Крім того, відомості про поновлення договору оренди земельної ділянки не потребують внесення до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що наразі працює в умовах обмеженого функціонування.

Такий спосіб поновлення договорів оренди земельних ділянок може бути застосований як до земельних ділянок приватної власності, так і до земельних ділянок державної, комунальної власності, невитребуваних, нерозподілених земельних ділянок, а також земельних ділянок, що залишилися у колективній власності і були передані в оренду органами місцевого самоврядування.

Слід звернути увагу власників, користувачів та орендодавців земельних ділянок, що припинення або скасування воєнного стану в Україні або у відповідних окремих її місцевостях не буде підставою для припинення дії автоматично пролонгованого договору. Тобто, якщо строк дії договору закінчився 24.02.2022 такий договір автоматично вважається поновленим на один рік до 24.02.2023.

Аналіз наведених норм Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану» дає підстави для висновку про те, що процедура поновлення договорів оренди земельних ділянок для орендарів та орендодавців в умовах дії правового режиму воєнного стану в Україні максимально спрощена, адже виключає обов’язковість фактичного підписання сторонами договорів та дає змогу орендарям користуватися земельними ділянками ще рік.

🔖 https://bit.ly/37SQOua