Відомості про призначення ліквідатора як особи, яка здійснює керівництво банкрутом, мають бути внесені до ЄДР


Юридичні особи, здійснюючи господарську діяльність, часто стикаються з ризиком потрапити у фінансову кризу, що в певних випадках може призвести до банкрутства.

Після початку повномасштабної військової агресії російської федерації проти України господарськими судами відкрито 65 справ про банкрутство (неплатоспроможність) боржників, з яких 30 – щодо юридичних осіб. За цей час 57 боржників було визнано банкрутами, з них 36 – юридичні особи.

Провадження про банкрутство включає в себе різні процедури, запровадження яких впливає у тому числі і на повноваження керівника, інших органів управління юридичної особи.

Про ліквідаційну процедуру, яка застосовується до юридичної особи, в контексті здійснення повноважень його органами управління розповідає в.о. зав. сектору судової роботи Управління забезпечення діяльності Колегії Міністерства юстиції України з розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб’єктів державної реєстрації, територіальних органів Міністерства юстиції Віта Коробка.

Віта Коробка: «Перш за все слід зауважити, що банкрутство - це визнана ⚖️ господарським судом ❌ неспроможність боржника 📶 відновити свою платоспроможність за допомогою процедури санації та реструктуризації і погасити у встановлені законом порядку грошові вимоги кредиторів інакше, ніж через застосування ліквідаційної процедури.

У разі визнання боржника банкрутом відбувається перехід ➡️ до ліквідаційної процедури.

🏛 Ця процедура запроваджується на підставі постанови господарського суду про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури.

Отже, у боржника з дня ухвалення господарським судом постанови про визнання його банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури виникає особливий правовий статус - банкрут. Він вже ❌ не здійснює діяльність з метою отримання прибутку, повноваження його органів управління щодо управління банкрутом і розпорядження його майном ❌ припиняються.

⚠️Так, з дня ухвалення господарським судом зазначеної постанови:
❌ припиняються повноваження органів управління банкрута щодо управління банкрутом і розпорядження його майном, якщо цього не було зроблено раніше;
❌ члени виконавчого органу (керівник) банкрута звільняються з роботи у зв’язку з банкрутством підприємства;
❌ припиняються повноваження власника (органу, уповноваженого управляти майном) майна банкрута.

⚠️ Водночас, для виконання повноважень органу управління та виконання повноважень керівника банкрута господарським судом ✅ призначається особа із спеціальним статусом, а саме ❗️ ліквідатор - арбітражний керуючий.

Слід враховувати, що ліквідатор ⏱ з дня свого призначення і до 🏁 завершення ліквідаційної процедури виконує повноваження керівника (органів управління) банкрута.

📎 При цьому документом, який засвідчує призначення ліквідатора, є НЕ рішення власника банкрута, а 📄 постанова господарського суду про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури.

Таким чином, на підставі спеціальних законодавчих положень ⚠️ лише ліквідатор в ліквідаційний процедурі виконує повноваження керівника юридичної особи.

☝🏻 При цьому, в силу положень частини 6 статті 65 Кодексу з процедур банкрутства України ліквідатор виконує свої повноваження до внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі – ЄДР) запису про припинення юридичної особи - банкрута. Водночас, у разі якщо господарський суд дійшов висновку, що ліквідатор не виявив або не реалізував майнові активи банкрута у повному обсязі, суд постановляє ухвалу про призначення нового ліквідатора.

⚠️ Важливо зауважити, що відповідні відомості про призначення ліквідатора як особи, яка здійснює керівництво банкрутом, мають бути обов’язково внесені до ЄДР.

ℹ️ Так, відповідно до пункту 28 частини другої статті 9 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» (далі - Закон про державну реєстрацію юридичних осіб) у ЄДР щодо юридичної особи містяться, зокрема, дані про її перебування у процесі провадження у справі про банкрутство, санації, у тому числі відомості про розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора.

У свою чергу, постанова господарського суду про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури, яка набрала законної сили, є підставою для проведення реєстраційної дії відповідно до пункту 2 частини 1 статті 25 Закону про державну реєстрацію юридичних осіб.

📍 Слід звернути увагу, що в умовах воєнного стану, реєстраційні дії проводяться з урахуванням ряду особливостей і лише щодо окремих видів реєстраційних дій - найбільш нагальних.

До таких реєстраційних дій належать, зокрема, зміни до відомостей про керівника юридичної особи та про інших осіб (за наявності), які можуть вчиняти дії від імені юридичної особи, крім громадських формувань.»

🔖 https://bit.ly/3wkvCFR